Epson EB-PU1006W Projector
Availability: In stock
Epson EB-PU1006W Key Features
  • LCD Display Technology
  • 6000 Lumens Colour Light Output
  • 10 Optional Lenses (Click Here)
  • WUXGA 1920×1200 Native Resolution
  • 20,000 hour lamp life (typical)
  • 2,500,000:1 Contrast Ratio
  • 15.4kg (34.0lb.)
  • Finished in White
  • 4K Enhancement Technology
  • Native Widescreen
  • Lens Shift
  • Direct Power On
  • PC Free Presentations
  • Horizontal & Vertical Keystone Correction
  • Direct Power Off
  • iOS App Compatible
  • Interchangeable Lens System
  • Lens-centred Design
  • PIN Code Security
  • Warrantied for 24/7 use
  • High Dynamic Range (HDR) Ready
  • Edge Blending
  • DICOM Simulation Mode
  • Network Control
Epson EB-PU1006W Downloads
Epson EB-PU1006W Specifications
Categories HDBaseT
Installation HD
Interchangeable Lens
Lens Shift
PC Free
LED/Laser HD
Manufacturer Epson (Click for rest of range)
Epson EB-PU1006W Optical Features
System 3×0.76″ LCD with C2 Fine
Resolution WUXGA (1920×1200)
Aspect Ratio 16:10
Lumens 6,000
ECO Mode Lumens 4,200
Colour Light Output 6000 Lumens
Eco Mode CLO 4200 Lumens
Contrast 2,500,000:1
Lamp Laser
Lamp Life 20,000hrs.
Lens Click for optional lenses
Interchangeable Yes
Lens Shift Yes, Varies by lens
KeystoneCorrection ±45° (Vertical)
±30° (Horizontal)
Epson EB-PU1006W Compatibility
Computer Resolutions UHD, FHD, WUXGA, UXGA, SXGA, WXGA, HD, XGA, SVGA, VGA, Mac
Video Resolutions 4K, UHD, HD, 720p, PAL, SECAM, NTSC
Epson EB-PU1006W Connectivity
DVI 1 (HDCP Compliant)
HDMI 1
RGBHV (15-pin HD) 1
Audio Out 1
USB 2
RS-232 1
HDBaseT 1
Network Ready Yes
Epson EB-PU1006W General
Speakers No
Remote Control Epson EB-PU1006W only
Noise 30db (28db ECO mode)
Dimensions 545×189×436mm (W×H×D)
Weight 15.40kg
Power Supply AC 100 V - 240 V, 50 Hz - 60 Hz
Power Consumption 367Watts
Manufacturers Warranty 3 years/12,000 hours (whichever first) RTB
Light Source Warranty 3 years/12,000 hours (whichever first) RTB
Epson EB-PU1006W Package Contents
Accessories Projector
Cable Cover
Lens Connector cap
Power Cable
Remote Control incl. Batteries
User's Manual set
Warranty Documents
Additional Specs
Colour Video Processing 10 Bits
Colour Reproduction Upto 1.07 billion colours
Video Colour Modes Cinema, Dynamic, Natural, Presentation, DICOM SIM, Multi Projection, BT709
Network Protocol HTTPS, IPv6, SNMP, ESC/VP.net, PJLink
Projector control via: Crestron Integrated Partner, Extron IP Link, Extron XTP, AMX Device Discovery
Heat Dissipation 1,247.8 BTU/hour (max)
Supported Temperature Storage -10° C - 60° C
Supported Humidity Operation 20% - 80%, Storage 10% - 90%