Vogel’s T1544B
Connect-It Trolley Height Adjustable Monitor Trolley finished in Black
40–65″ / Max Max Load 80kg; VESA 100×100–400×400; 0–20° Tilt; 154cm to screen centre
Vogels T1544B (7953010) Description
Vogel’s T1544B single column Connect-It display trolleys offer a flexible solution for mobile AV setups. Suitable for screens up to 65″ with a height to mount point centre of 154cm and loadable up to 80kg. These trolleys are ideal for larger displays in conference or training rooms. Thanks to the integrated cable inlay system (CIS®) and robust wheels with brakes, displays can be easily moved and safely positioned.
Designed to fit VESA measurements 100×100, 100×200, 200×100, 150×200, 200×200, 300×200, 200×300, 400×200, 200×400, 300×300, 300×400, 400×300 and 400×400.
£585 (£702.00 inc. VAT)
Availability: In Stock with FREE Delivery
Availability: In Stock with FREE Delivery
Vogels T1544B Specifications
| Product Group | Vogels Connect-It Trolley |
| UPC / EAN | 8712285332982 |
| Monitor Count | 1 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 40–65″ |
| Screen Orientation | Landscape |
| Max Load | 80kg |
| VESA Mount Points | 100×100–400×400mm |
| Screen Centre Height | Variable – 1541.00mm |
| Dimensions |
979.0mm width 1641.0mm height 821.0mm depth |
| Column Length | 150cm |
| Bracket Tilt | 0–20° |
| Warranty | 5 Years |
Ideal For
- Classrooms & Training Spaces
- Conferences
- Exhibitions
- Offices
- School Halls
- Trade Shows
Vogels T1544B Downloads
T1544B Component Parts
| Product Code | Description |
| 1 × Vogels PFB 3405B | Connect-it 515mm Interface bar finished in Black |
| 1 × Vogels PFS 3304 | Vertical mounting arms for LCD/LED monitors and commercial TV’s (Max. 80kg; 0/5/10/15/20° Tilt) |
| 1 × Vogels PFT 8520B | Connect-it large trolley base finished in black |
| 1 × Vogels PUC 2715B | 150㎝ Connect-it Floor column finished in black |