Blustream AMF42AU
4×2 Advanced Multi Format Presentation/Matrix Switcher
3 × HDMI, 1 × USB-C Inputs; 2 × HDMI, 1 × HDBaseT™ Output; Seamless Switching, Video Scaling, MIC Input with 48V Phantom Power, Audio Mixing, Web GUI with CEC Source & Display Control
£1411 (£1693.20 inc. VAT)
Availability: Please Call
Availability: Please Call
Blustream AMF42AU
The Blustream AMF42AU is an advanced 4K 4×2 HDMI 2.0 4K 60Hz 4:4:4 HDCP 2.2 multi-format presentation switcher featuring 3 x HDMI 2.0 and 1 x USB-C input to 2 x HDMI 2.0 / 1x HDBaseT™ output.
The AMF42AU provides enhanced features including seamless switching, independent video scaling on outputs, MIC input with audio mixing and 48V phantom power, PoC to power a Blustream compatible HDBaseT™ receiver.
The AMF42AU also features Web GUI for control and configuration, source and display control via CEC, RS-232 and IR, manual or automated source selection, IR pass-through and control via front panel, IR, RS-232 and TCP/IP.
The AMF42AU is an ideal product for your boardroom, classroom or huddle-space application.
See also: Blustream RX70CS
Blustream AMF42AU Key Features
- Features 3 × HDMI and 1 × USB-C inputs which can be independently routed to 2 × HDMI / HDBaseT™ outputs
- Dual HDMI / HDBaseT™ on output 2
- Advanced HDBaseT™ technology offering distribution of video and audio over a single CAT cable up to 70m 1080p (4K up to 40m)*
- Advanced Colour Space Conversion (CSC) supports HDMI 2.0 18Gbps specification*
- Independent video scaling on outputs
- Supports resolutions up to 4K UHD 60Hz 4:4:4
- Seamless source switching with manual or auto source selection
- Supports USB Type C up to 4K UHD 60Hz 4:4:4, DP1.2 with 40W charging capability
- Audio breakout to analogue L/R audio and Toslink (S/PDIF) digital outputs concurrently
- ARC breakout available via S/PDIF when using RX70CS receiver
- Analogue audio inputs and output support both balanced and unbalanced audio
- Features MIC mixer over source audio with independent level adjustment
- MIC input supports line level or 48V Phantom power
- Configurable source and display control via CEC, RS-232 and IR
- Web interface module for control and configuration of matrix
- 3rd party drivers available for major control brands
- HDCP 2.2 compliant with advanced EDID management
- 5 Year Warranty
Blustream AMF42AU Downloads
Blustream AMF42AU Specifications
| Video Input Connectors | 3 × HDMI Type A, 19-pin, female, 1 × USB-C Type C |
| Video Output Connectors | 2 × HDMI Type A, 19-pin, female, 1 × HDBaseT™ RJ45 connector |
| Audio Input Connectors | 2 × 5-pin phoenix connector (2ch balanced / unbalanced analogue audio) |
| Mic Input Connectors | 1 × 3-pin phoenix connector |
| Audio Output Connectors | 1 × 5-pin phoenix connector (2ch balanced / unbalanced analogue audio), 1 × Optical Toslink (S/PDIF) |
| RS-232 Serial Ports | 1 × 3-pin phoenix connector |
| Tcp/ip Control | 1 × RJ45, female |
| IR Input Ports | 2 × 3.5mm stereo jack |
| IR Output Ports | 1 × 3.5mm mono jack |
| Product Upgrade | 1 × USB Type A female |
| Rack Mountable | 1U rack height, rack ears included |
| Case Dimensions | 437mm × 44mm × 265mm (W × H × D) |
| Operating Temperature | 32°F to 104°F (-5°C to +55°C) |
| Storage Temperature | -4°F to 140°F (-25°C to +70°C) |
| Power Supply | 24V/5A DC |
| In The Box | 1 × AMF42AU |
| 1 × IR Remote Control | |
| 1 × 24V/5A DC Power supply | |
| 1 × Rack Mounting Kit | |
| 1 × IR Receiver | |
| 1 × IR Emitter | |
| 1 × RS-232 Control Cable | |
| 1 × Quick Reference Guide |
Blustream AMF42AU Optional Cables
| Description | Length | Price | Inc. VAT | |
| Blustream HDMIM8K-1 48Gbps Micro Form 8K HDMI Cable | 1.0m | £16 | £19.20 | |
| Blustream HDMIM8K-2 48Gbps Micro Form 8K HDMI Cable | 2.0m | £18 | £21.60 | |
| Blustream HDMIM8K-3 48Gbps Micro Form 8K HDMI Cable | 3.0m | £20 | £24.00 | |
| Blustream HDMIM8K-5 48Gbps Micro Form 8K HDMI Cable | 5.0m | £45 | £54.00 | |
| Blustream HDMIM8K-7 48Gbps Micro Form 8K HDMI Cable | 7.0m | £59 | £70.80 | |
| Blustream HDMIM8K-10 48Gbps Micro Form 8K HDMI Cable | 10.0m | £82 | £98.40 | |
| Blustream HDMI48G-1 Precision 8K Resolution 48Mbps HDMI Cable | 1.0m | £35 | £42.00 | |
| Blustream HDMI48G-2 Precision 8K Resolution 48Mbps HDMI Cable | 2.0m | £39 | £46.80 |
Blustream AMF42AU Possible Alternatives
| Product Code | Description | Price | Inc. VAT |
| CYP EL-5400-HBT | 4:1 × 2 Presentation switcher 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 1 × VGA inputs; 1 × HDMI, 1 × HDBaseT-LITE outputs | £784 | £940.80 |
| CYP EL-7300 | 5:1 × 2 HDMI / VGA / Display Port Presentation Switch and Scaler 2 × HDMI, 1 × DisplayPort, 2 × VGA inputs; 1 × mirrored HDMI output | £516 | £619.20 |
| Lightware UMX-HDMI-140-Plus | 4:1 HDMI/DVI/DisplayPort/VGA to HDMI multi-format presentation switcher 1 × HDMI, 1 × DVI-I, 1 × DisplayPort, 1 × VGA inputs; 1 × HDMI output | £1160 | £1392.00 |
| SY Electronics MFS51-18G | 5:1 × 2 HDMI 2.0 / DP / VGA Presentation Switcher 3 × HMDI, 1 × DisplayPort, 1 × VGA Inputs; 1 × HDMI, 1 × HDBaseT output | £1566 | £1879.20 |