Multibrackets 4103 M Floorstand Column Pro MBFSC1U 180
Bolt-down Micro Adjustable Monitor stand
40–75″ /Max Load 50kg.; VESA 75×75–400×400; 180cm to Screen Centre
Multibrackets 4103 Description
Transform your retail or reception spaces with the M Floorstand Column Pro MBFSC1U 180 Micro Adjustable, a premium digital signage solution that blends style with functionality. Standing at an impressive 1.8 m, this stand features micro-adjustable arms that allow for precise positioning of screens up to 75 inches.
This versatile floor stand boasts integrated cable management and a contemporary Nordic design, adding a touch of elegance to any environment.
Designed for both tilt and fixed screen mounting, the stand accommodates portrait or landscape orientations, giving you ultimate flexibility.
All necessary hardware is included for a quick, hassle-free installation, and the system can be extended or reconfigured as needed.
Designed to fit VESA measurements 75×75, 100×100, 100×200, 200×100, 150×200, 200×200, 300×200, 200×300, 400×200, 200×400, 300×300, 300×400, 400×300 and 400×400.
Key Features
- A professional, flexible and modular product with ±4° tilt
- Power click install for an easy, fast and safe installation
- Portrait or landscape position of screen possible
- Hardware kit included
- Designed to accomodate a single monitor
- Integrated cable management
- Portrait or Landscape Monitor Orientation
- See entire Multibrackets Pro Series Floorstand Range
£712 (£854.40 inc. VAT)
Availability: In Stock
Availability: In Stock
Multibrackets 4103 Specifications
| Product Group | Multibrackets Pro Series Floorstand |
| UPC / EAN | 7350105214103 |
| Monitor Count | 1 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 40–75″ |
| Screen Orientation | Landscape / Portrait |
| Max Load | 50kg |
| VESA Mount Points | 75×75–400×400mm |
| Screen Centre Height | Variable – 1800.00mm |
| Dimensions |
810.0mm width 1810.0mm height 610.0mm depth |
| Column Length | 180cm |
| Bracket Tilt | ±4° |
| Weight | 30.80kg. |
| Warranty | 5 Years |
Ideal For
- Conferences
- Digital Signage
- Exhibitions
- Lobby / Reception Areas
- Museums and Art Galleries
- Restaurants & Cafe's
- Retail
- Scheduling Displays
- Touchscreen Applications
- Trade Shows