Multibrackets 3069 M Pro Series Single Pole Floorbase B2B
Dual Monitor Bolt-Down Stand
7–30″ / Max Load 10kg; VESA 75×75–100×100; 100cm to screen centre
Multibrackets 3069 Description
The Multibrackets 3069 was designed for to back-to-back mount displays from 7–30″ with VESA from 75×75–100×100, this mount can accommodate screens weighing up to Max Load 10kg.
Designed to fit VESA measurements 75×75 and 100×100.
Key Features
- Supports two back-to-back displays
- Fits monitors with VESA 75x75, 100x100 in both Portrait and Landscape orientation
- Flat plinth base is ideal for high traffic areas
- Lockable incremental tilt adjustment
- Integrated cable management for a clean look
- Floorbase included
- Portrait or landscape position of screen possible
- Complete hardware kit included
- Rotary
- Integrated cable management
- Dual Monitor (Back-To-Back)
- Portrait or Landscape Monitor Orientation
- See entire Multibrackets Pro Series Floorstand Range
£145 (£174.00 inc. VAT)
Availability: Please Call
Availability: Please Call
Multibrackets 3069 Specifications
| Product Group | Multibrackets Pro Series Floorstand |
| UPC / EAN | 7350105213069 |
| Monitor Count | 1 |
| Colour | Black |
| Screen Size | 7–30″ |
| Screen Orientation | Landscape / Portrait |
| Max Load | 10kg |
| VESA Mount Points | 75×75–100×100mm |
| Screen Centre Height | 1000.00mm |
| Dimensions |
300.0mm width 1020.5mm height 300.0mm depth |
| Column Length | 100cm |
| Bracket Tilt | 0-90° |
| Bracket Turn | 360° |
| Weight | 3.00kg. |
| Warranty | 5 Years |
Ideal For
- Conferences
- Exhibitions
- Hospitality
- Lobby / Reception Areas
- Museums and Art Galleries
- Restaurants & Cafe's
- Scheduling Displays