Multibrackets 0877 M Public Display Stand 145 HD Single with Floorbase Silver
Plinth Monitor Stand
50–85″ / Max Load 60kg; VESA 200×200–800×500; Tilt 0–10°
Multibrackets 0877 Description
Quality, stable design for larger monitors up to 85″. A stylish and versatile display stand, the perfect partner for larger size monitors in public environments, such as reception spaces, conference rooms, hospital waiting rooms, classrooms and much more.
The M Public Display Stand 145 HD Single Silver with a plinth floorbase is suitable for monitors from 50–85″ and up to 60.00kg. Has a tilt range of 0–10°.
On the rear of the column the M Public Display Stand 145 HD Single Silver w. Floorbase has a built-in 220V power rail with dual USBs making it very simple to add power needs from the display or any accessory directly to the power rail.
Options/ Accessories. The M Public Display Stand 145 HD Single Silver can be configured to meet most specific needs as there is a wide range of accessories is available for the Public Display stand series.
Key Features
- Optimized for seated audiences
- Tilt function for optimal screen angle
- Aluminium column and steel base for strength and stability
- Available in black or silver
- Built-in 220V power rail with dual USB ports
- Designed to accomodate a single monitor
- Integrated 4-Way Power Socket
- Height Adjustable
- Portrait or Landscape Monitor Orientation
- See entire Multibrackets M Public Display Stand Range
Availability: Please Call
Multibrackets 0877 Specifications
| Product Group | Multibrackets M Public Display Stand |
| UPC / EAN | 7350105210877 |
| Monitor Count | 1 |
| Colour | Silver |
| Screen Size | 50–85″ |
| Max Load | 60kg |
| VESA Mount Points | 200×200–800×500mm |
| Dimensions |
900.0mm width 1450.0mm height 400.0mm depth |
| Column Length | 14.5cm |
| Bracket Tilt | 0–10° |
| Weight | 42.50kg. |
| Warranty | 5 Years |
Ideal For
- Community Centres
- Conference Suites
- Conferences
- Control Rooms
- Digital Signage
- Exhibitions
- Health Care / Clinics
- Hospitality
- Lobby / Reception Areas
- Meeting Rooms
- Museums and Art Galleries
- Offices
- Trade Shows
- TV Studios and Broadcast
- Video conferencing